Tadeusz Piaczyński


Tadeusz Piaczyński, którego historia sięga 27 marca 1934 roku, stawia nas przed fascynującą postacią z Krotoszyna. Jako zaangażowany i oddany ksiądz katolicki, odegrał istotną rolę w polskim duchowieństwie. Jego działalność została na zawsze zapamiętana, szczególnie z powodu jego inicjatywy, która doprowadziła do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dla księdza Aleksandra Woźnego.

Po długiej i pełnej poświęceń drodze, zmarł 6 lipca 2006 roku w Zaniemyślu, pozostawiając po sobie ważne ślady w historii Kościoła katolickiego w Polsce.

Życiorys

Był synem Andrzeja oraz Marii z domu Jaśniak. Ukończył szkołę podstawową oraz Liceum im. Hugona Kołłątaja, które znajdowało się w Krotoszynie. W latach 1952-1958 kontynuował naukę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, gdzie zdobył wykształcenie na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym. 31 maja 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie, które udzielił mu arcybiskup Antoni Baraniak.

W swojej karierze duszpasterskiej, pełnił funkcję wikariusza w różnych miejscowościach: Krotoszynie, Świerczynie oraz Poznaniu, gdzie służył w parafiach: św. Anny, św. Jana Kantego, Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Michała Archanioła. W 1972 roku został mianowany proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Rogalinku, gdzie sprawował posługę do 1981 roku.

Od 1 czerwca 1981 roku pełnił obowiązki proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Zaniemyślu. W tym czasie skupił się na renowacji świątyni parafialnej oraz zainicjował budowę kaplicy w Lucinach. Po śmierci ks. prałata Aleksandra Woźnego, był głównym inicjatorem rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

Odszedł z tego świata w dniu, w którym miał powitać w Zaniemyślu pielgrzymkę pieszą do Częstochowy. Jego pogrzeb odbył się 10 lipca 2006 roku w Zaniemyślu, gromadząc wielu wiernych. Celebrował go biskup Zdzisław Fortuniak, a zmarły spoczął obok grobu ks. Antoniego Rybickiego, który był budowniczym kościoła parafialnego w Zaniemyślu.

Upamiętnienie

W lipcu 2014 roku miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która została umieszczona na zaniemyskim kościele. To wydarzenie było szczególnym momentem, oddającym hołd pamięci Tadeusza Piaczyńskiego.

Pomysłodawcą tej inicjatywy oraz jej koordynatorem był Michał Marciniak, który w przeszłości był wieloletnim ministrantem pod przewodnictwem księdza Tadeusza. Jego zaangażowanie w te prace przyczyniło się do upamiętnienia postaci, która miała istotny wpływ na życie duchowe wielu ludzi.

Przypisy

  1. a b Gazeta Średzka, Zaniemyśl: Tablica poświęcona
  2. a b c d e art. zb., Kapłan zanurzony w Chrystusie, w: Przewodnik Katolicki, nr 32/2006, s.VI-VII
  3. a b Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku, Tadeusz Piaczyński

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Grzegorz Robaczyk | Jacek Hadryś

Oceń: Tadeusz Piaczyński

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:14