Rondo Władysława Nawrockiego w Krotoszynie


Rondo Władysława Nawrockiego, znajdujące się w Krotoszynie, jest miejscem, które nosi imię wybitnego żołnierza. Władysław Nawrocki, syn Jana oraz Michaliny z Poplewskich, był nie tylko żołnierzem Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, ale również aktywnym uczestnikiem wydarzających się wówczas konfliktów zbrojnych.

Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a także w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Jego życie tragicznie zakończyło się w Katyniu, gdzie został zamordowany. Rondo w Krotoszynie jest symbolem pamięci o jego dziedzictwie oraz poświęceniu dla ojczyzny.

Położenie ronda

Rondo znajduje się w południowej części Krotoszyna, w miejscu, gdzie krzyżują się ulice Jasna oraz Łąkowa. W jego północnej części usytuowane są Pracownicze Ogródki Działkowe, które obecnie są znane jako Rodzinne Ogrody Działkowe.

Od strony południowej rondo sąsiaduje z nowo budowanym osiedlem domków jednorodzinnych, a towarzyszy mu także duży kompleks leśny. Z kolei na wschodzie znajduje się ulica, której patronem jest Władysław Bolewski, pierwszy polski dowódca, związany z niepodległością kraju. Na zachód od ronda roztacza się panorama Krotoszyna w kierunku miejscowości Konarzew i Baszków, które są rodzinne dla rodziców oraz dziadków patrona ronda.

Historia powstania

W 2011 roku Rada Miasta Krotoszyna podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian w nazewnictwie ulic, w wyniku czego jedna z planowanych ulic miała przyjąć imię Władysława Nawrockiego.

Budowa ronda miała miejsce w 2015 roku, kiedy to wcześniej istniały jedynie dwie szerokie, polne ulice. Historia tego miejsca sięga lat 1918–1919, kiedy to powstańcy Straży Ludowej brali udział w Powstaniu Wielkopolskim, przemieszczać się właśnie tym szlakiem w kierunku Borownicy i Zdun. Uczestniczyli tam w styczniu i lutym 1919 roku w bitwie pod Borownicą, która uznawana jest za kluczowy moment na odcinku Frontu Południowo-Zachodniego.

Dziś rondo to cieszy się popularnością jako ulubiony szlak rowerowy w Krotoszynie.

W 2015 roku, w celu upamiętnienia Władysława Nawrockiego, mjr Krzysztof Feliks Nawrocki, będący przedstawicielem jego rodziny, złożył wniosek. Wniosek ten uzyskał wsparcie ze strony młodych działaczy krotoszyńskich z Prawa i Sprawiedliwości, partii KORWiN oraz przedstawicieli lokalnych mediów, w tym dziennikarzy tygodnika Życie Krotoszyna.

W styczniu 2016 roku propozycja zyskała dodatkowe poparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezydenta Poznania. 25 maja 2016 roku Rada Miasta Krotoszyna jednogłośnie podjęła uchwałę na mocy której nadano nazwę „Rondo Władysława Nawrockiego”.

Uroczyste otwarcie Ronda Władysława Nawrockiego

Uroczystość związana z oficjalnym otwarciem ronda oraz odsłonięciem Tablicy Pamiątkowej miała miejsce 20 września 2020 roku. Wydarzenie odbyło się w obecności kluczowych osobistości, w tym przedstawiciela Wojewody Wielkopolskiego, Łukasza Mikołajczyka, burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka oraz przewodniczącej Rady Miasta Krotoszyn, Anny Sikory. Swoją obecnością zaszczyciła również licznie przybyła rodzina Władysława Nawrockiego oraz mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego.

Uroczystość wzbogaciła kompania honorowa z 16 jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, dowodzona przez por. Adama Smolińskiego. W czasie wydarzenia obecna była również asysta honorowa oraz honorowy posterunek. Na uroczystości wystąpiła orkiestra dęta z Krotoszyna, co podkreśliło doniosłość chwili.

W imieniu rodziny głos zabrał ppłk rez. Krzysztof Feliks Nawrocki z Warszawy. Uroczystość dobiegła końca polową Mszą Świętą, która odbyła się przy Szańcu 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

Karta okolicznościowa

W dniu 25 maja 2017 roku, z okazji rocznicy powołania do życia Ronda Władysława Nawrockiego, Poczta Polska zorganizowała wydanie okolicznościowej Karty Pocztowej. Wydanie to obejmowało limitowaną edycję 300 sztuk kart, które były dostępne w sprzedaży.

Karta ta była dostępna w różnych lokalizacjach, w tym w takich miastach jak Poznań oraz Krotoszyn.

Przypisy

  1. Krzysztof Nawrocki dobrze wie jak upamiętniać bohaterów! - Krotoszyn - NaszeMiasto.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
  2. Walczy o pamięć krewnego - NaszeMiasto.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
  3. Mjr K. Nawrocki chciałby godnie upamiętnić ten dzień - Krotoszyn - NaszeMiasto.pl [dostęp 03.12.2017 r.]
  4. https://krotoszyn.pl/aktualnosc-30360-uroczyste_otwarcie_ronda_wl_nawrockiego.html
  5. https://www.krotoszynska.pl/informacje/gmina-krotoszyn/krotoszyn-otwarcie-ronda-mjr-wladyslawa-nawrockiego-foto,16353
  6. Uchwała RM Krotoszyn nr XXII/178/2016, ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Wojewody Wielkopolskiego nr 3557 z 01.06.2016 r.
  7. por. Łukasz Cichy, „Rondo Nawrockiego i Kędzierskiego?”, Życie Krotoszyna nr 19 z dn. 10.05.2016 r., s.6
  8. zob. Ł. Cichy, „Major Nawrocki będzie doceniony”, Życie Krotoszyna nr 4, Wydarzenia s. 3
  9. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 22.10.2016 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":

Lądowisko Krotoszyn-Szpital | Krotoszyn (stacja kolejowa) | Krotoszyn Wąskotorowy

Oceń: Rondo Władysława Nawrockiego w Krotoszynie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:11