W sobotę 1 marca odbyła się XII Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Uroczystość ta miała na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia, a szczególną uwagę poświęcono represjom, jakie dotknęły polskie społeczeństwo po II wojnie światowej. Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, którzy z dumą wzięli udział w związanych z nim aktywnościach.
Wcześniej tego dnia dyrektor Muzeum, Piotr Mikołajczyk, uczestniczył w miejskich obchodach, które miały miejsce w Benicach oraz na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Krotoszynie. Po południu, na wieczornicy, powitał zgromadzonych gości i przedstawił program spotkania. Uroczystość rozpoczęła się występem uczniów Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego z Orpiszewa. Ich przedstawienie, przygotowane pod okiem nauczycielek, poświęcone było patronowi szkoły, a także wszystkim żołnierzom wyklętym.
Podczas części merytorycznej Piotr Mikołajczyk omówił tło powojennej konspiracji, przybliżając kwestie związane z więzieniem i represjami, jakie dotknęły bohaterów tamtych czasów. Zasadniczą częścią wieczornicy była jednak premiera książki Daniela Szczepaniaka „Konspiracja antykomunistyczna w powiecie krotoszyńskim w latach 1945-1956”, wydanej przez Muzeum we współpracy z lokalnym Towarzystwem Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o zawartości nowego wydania oraz o wynikach badań prowadzonych przez autora.
W związku z planowanym remontem, nie odbył się tradycyjny marsz pod budynek dawnego aresztu śledczego przy ulicy Sienkiewicza, co jednak nie wpłynęło na dostojny charakter i powagę wieczoru. Mieszkańcy Krotoszyna z zaangażowaniem oddali hołd pamięci żołnierzy wyklętych, kontynuując wieloletnią tradycję upamiętniania tych, którzy walczyli o wolność Polski.
Źródło: Urząd Miasta Krotoszyn
Oceń: XII Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krotoszynie
Zobacz Także