Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie to ważny obiekt sakralny, który pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego w tej malowniczej miejscowości. Znajduje się ona na placu ks. Teodora Kaczmarka, co czyni ją centralnym punktem miasta.
Obiekt ten jest integralną częścią dekanatu Krotoszyn, a jego historię wzbogaca fakt, że 23 czerwca 2019 roku został on uhonorowany tytułem bazyliki mniejszej. Ten tytuł oznacza uznanie dla jego znaczenia historycznego oraz architektonicznego, co niewątpliwie wpływa na dalszy rozwój kulturowy regionu.
Architektura
Świątynia, o której mowa, została wzniesiona z fundacji Jana Rozdrażewskiego około 1592 roku, z przeznaczeniem dla braci czeskich. Od 1600 roku pełni funkcję kościoła katolickiego. Po tragicznym pożarze w 1774 roku została pieczołowicie odrestaurowana, co przywróciło jej dawną świetność.
Jest to przykład późnogotyckiej architektury, gdzie struktura stanowi trzynawowy bazylikowy układ z wyraźnie zaznaczoną wieżą, która ma plan kwadratu. Atrakcyjność budowli podnoszą nawy boczne, które zostały pięknie zwieńczone kaplicami o sgraffitowych szczytach, będących przedstawicielem renesansowego stylu.
Na zewnętrznej elewacji prezbiterium znajduje się barokowe epitafium dedykowane księdzu Dajewskiemu, który był dziekanem oraz proboszczem krotoszyńskim. Upamiętnia on jego działalność oraz osobę zmarłą w 1704 roku.
Wnętrze
Wnętrze bazyliki charakteryzuje się bogatym wyposażeniem z XVII i XVIII wieku, które przyciąga uwagę każdego odwiedzającego.
- Ołtarz główny wyróżnia się stylowym późnorenesansowym designem, wykonany jest z drewna i zdobiony rzeźbami. Posiada trzykondygnacyjną strukturę z figurami świętych, a powyżej znajduje się późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem.
- Na profilowanej gotyckiej belce tęczowej możemy dostrzec grupę pasyjną z końca XV wieku.
- Warto również zwrócić uwagę na stalle z okresu późnego renesansu.
- W nawie południowej usytuowany jest renesansowy nagrobek fundatora budowli, Jana Rozdrażewskiego, który zmarł w 1600 roku, przedstawiający leżącą postać rycerza w zbroi.
Przypisy
- Łukasz Cichy: Plac wokół Bazyliki nosi imię ks. Teodora Kaczmarka (1895–1954). krotoszyn.naszemiasto.pl, 23.09.2019 r.
- Krotoszyn ma Bazylikę Mniejszą. radiopoznan.fm. [dostęp 23.07.2019 r.]
- W.W. Miedziak W.W., Fundacje architektoniczne rodziny Rozdrażewskich - problemy stylu i znaczenia formy, „Artium Quaestiones” (29 (2018)), s. 321-347.
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 22.12.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Fabiana, św. Rocha, św. Sebastiana w Krotoszynie | Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie | Parafia św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie | Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie | Kościół św. Marii Magdaleny w Krotoszynie | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie | Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie | Parafia św. Marii Magdaleny w KrotoszynieOceń: Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie