Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie


Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie to ważny zabytek architektury, który odgrywa istotną rolę w lokalnej wspólnocie. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w malowniczym Krotoszynie, znajdującym się w województwie wielkopolskim.

Budowla ta jest częścią dekanatu Krotoszyn w ramach diecezji kaliskiej, co podkreśla jej znaczenie w życiu religijnym regionu. Kościół nie tylko spełnia funkcje liturgiczne, ale również stanowi ważny punkt kulturowy dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Krotoszyn.

Historia i wyposażenie

Świątynia, której historia sięga końca XVIII wieku, została wzniesiona w latach 1789-1790, by zaspokoić potrzeby miejscowej gminy luterańskiej. Zbudowano ją na wzór kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy, znajdującego się w Warszawie. Interesujący jest jej kształt, który przyjmuje formę walca, nakrytego efektowną kopułą, wcześniej zwieńczoną tzw. latarnią. Około świątyni ulokowane zostały rotundowe portyki, które nadają jej niepowtarzalny charakter.

W roku 1885 przeszła ona istotne zmiany, które polegały na dobudowaniu dwóch wież oraz modyfikacji formy głównego portyku, co wpłynęło na wygląd zewnętrzny budowli. Wnętrze kościoła skrywa unikalny skarb – 19-głosowe organy, które powstały w 1874 roku. Co więcej, pierwsze dzwony, które zainstalowano w tej świątyni, odlane zostały już w 1818 roku, a te, które obecnie zdobią wieże, zostały wykonane w 1984 roku.

W zanim II Rzeczypospolita powstała, kościół znajdował się pod zarządem parafii wchodzącej w skład superintendentury Bojanowo-Krotoszyn Ewangelickiego Kościoła Unijnego. W 1937 roku wspólnota ewangelicka, która korzystała z tego miejsca kultu, liczyła sobie 1137 wiernych.

W wyniku zmian politycznych, jakie miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku kościół przeszedł pod zarząd kościoła rzymskokatolickiego. Od tego momentu nosi on wezwanie Św. Andrzeja Boboli.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 03.10.2015 r.]
  2. Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie krotoszyńskim. Turystyka kulturowa. [dostęp 02.04.2013 r.]
  3. Stefan Grelewski, Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej, Lublin 1937, s. 327.

Oceń: Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:23