Andrzej Kosmalski


Andrzej Kosmalski był postacią znaczącą w historii polskiego ruchu związkowego. Urodził się 22 lutego 1950 roku w Krotoszynie, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jego kariera polityczna i związkowa rozkwitła na przełomie XX wieku, kiedy to stał się aktywnym uczestnikiem życia publicznego.

Przez lata angażował się w kwestie społeczne, a jego wkład w działalność związkową miał znaczący wpływ na polską scenę polityczną. Zasiadał w Sejmie X kadencji, co dodatkowo uwidacznia jego zaangażowanie w sprawy narodu oraz społeczeństwa.

Niestety, Andrzej Kosmalski zmarł 10 grudnia 2007 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego ruchu robotniczego oraz w pamięci tych, którzy mieli okazję z nim współpracować.

Życiorys

Andrzej Kosmalski, od 1972 roku był związany z Hutą Miedzi Głogów, gdzie zdobył doświadczenie zawodowe. W 1980 roku aktywnie uczestniczył w tworzeniu zakładowych struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, co stanowiło kluczowy moment w jego życiu zawodowym i społecznym. Jego zaangażowanie szybko przerodziło się w działania na poziomie miejskim w Głogowie.

W grudniu 1980 roku objął funkcję zastępcy przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Robotniczej Związku, co pokazało jego naturalne zdolności przywódcze. Jego wpływ wzrósł w czerwcu 1981 roku, kiedy podczas zjazdu delegatów NSZZ „Solidarność” w województwie legnickim został wybrany do zarządu delegatury Zagłębie Miedziowe oraz powołany na stanowisko jednego z zastępców przewodniczącego Ryszarda Sawickiego.

Kosmalski poświęcił się również organizacji I walnego zebrania delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk, gdzie pełnił funkcję jednego z przewodniczących obrad. Jednakże, 13 grudnia 1981 roku jego działalność została brutalnie przerwana, gdy został internowany i umieszczony w obozie, najpierw w Głogowie, a następnie w Grodkowie.

Po zwolnieniu w listopadzie 1982 roku, Kosmalski powrócił do działania w podziemiu. Jego odwaga i determinacja prowadziły do wielokrotnych aresztowań, rewizji i kar w ramach kolegiów ds. wykroczeń. Jego rola w 1986 roku jako współorganizatora Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk podkreśliła jego znaczenie w ruchu opozycyjnym, gdzie został zastępcą przewodniczącego Władysława Frasyniuka.

W październiku 1988 roku, Kosmalski przeprowadził organizację wieców w Hucie Miedzi Głogów oraz powołał jawny Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność”. Jego wysiłki przyniosły owoce w czerwcu 1989 roku, kiedy to zdobył mandat posła na Sejm kontraktowy z listy Komitetu Obywatelskiego.

Jako poseł, brał aktywny udział w pracach sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, gdzie starał się o rozwiązanie Służby Bezpieczeństwa, reformę Milicji Obywatelskiej i Wojska Polskiego oraz o wyprowadzenie wojsk radzieckich z terytorium Polski. Po 1991 roku zdecydował się wycofać z działalności politycznej.

Andrzej Kosmalski spoczywa na cmentarzu w Wierzchowicach, a jego wkład w historię oraz ruchy społeczne pozostaje nieoceniony.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2007 roku, prezydent Lech Kaczyński dokonał pośmiertnego odznaczenia Andrzeja Kosmalskiego, wręczając mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Po czterech latach, w 2020 roku, otrzymał kolejny zaszczyt – pośmiertnie przyznany Krzyż Wolności i Solidarności. Warto również zaznaczyć, iż w 2013 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Głogowa”, a jego zasługi doceniono także poprzez Medal 25-lecia „Solidarności”.

Przypisy

  1. M.P. z 2021 r. poz. 159
  2. M.P. z 2008 r. nr 35, poz. 317

Oceń: Andrzej Kosmalski

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:12