Kazimierz Doktór, ur. 15 lutego 1935 roku w Krotoszynie, a zmarły 1 marca 2016 roku w Warszawie, był wybitną postacią w polskim środowisku akademickim oraz w świecie sportu. Jako socjolog o tytule profesora doktora habilitowanego, Doktór wniósł znaczący wkład w rozwój tej dziedziny nauki w Polsce.
Oprócz jego kariery akademickiej, był również utalentowanym piłkarzem. Jego pasja do sportu objawiła się nie tylko na boisku, ale także w roli prezesa Polskiego Związku Tenisowego w latach 1988–1991, gdzie miał duży wpływ na rozwój tenisa w kraju. Warto zauważyć, że jego życie i działalność pozostawiły trwały ślad zarówno w dziedzinie nauki, jak i sportu.
Życiorys
Kazimierz Doktór był postacią niezwykle interesującą, zarówno w świecie sportu, jak i nauki. W latach 1957–1962 jego kariery sportowej przeszła na wyższy poziom, gdy stał się bramkarzem w Legii Warszawa. Debiutował w I lidze 27 czerwca 1962 roku, kiedy to zagrał w meczu przeciwko Wiśle Kraków, który zakończył się wynikiem 4:1 na korzyść jego drużyny. Co ciekawe, wystąpił na boisku tylko w 90. minucie tego spotkania, co czyni ten występ jednocześnie jego debiutem i ostatnim w barwach „Legionistów”. W tamtych czasach drużyną trenował Kazimierz Górski, wybitna postać polskiego futbolu.
Doktór nie tylko brylował na boisku, ale i w świecie akademickim. W 1964 roku, za sprawą uchwały Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Osiem lat później, w 1976 roku, ten sam organ przyznał mu stopień doktora habilitowanego w zakresie socjologii. Od 1980 roku pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego w dziedzinie nauk humanistycznych. Był mocno związany z Uniwersytetem Łódzkim, Uczelnią Warszawską im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
W późniejszych latach pracował jako naukowiec w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz był wykładowcą w Prywatnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych w tymże mieście. Jego badania koncentrowały się na przedsiębiorstwach przemysłowych, w tym na obserwacji uczestniczącej, która miała miejsce w poznańskich Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski. Efektem jego pracy była monografia zatytułowana „Przedsiębiorstwo przemysłowe”. Ostatnio skupił swoje zainteresowania na socjologii przemysłu, gospodarki oraz sportu.
Zmarł 1 marca 2016 roku, w wieku 81 lat. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze G-5-20.
Wybrane publikacje
Poniżej przedstawiono wybrane publikacje Kazimierza Doktóra, które obejmują różnorodne zagadnienia związane z socjologią gospodarki oraz zarządzaniem.
- Rynek, [w:] Problemy socjologii gospodarki, Poznań 2008,
- Problemy socjologii gospodarki (współautor: S. Banaszak), Poznań 2008,
- Dysfunkcje zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej, [w:] Dysfunkcje i patologie zarządzania zasobami ludzkimi, Łódź 2005,
- Ekonomiczna i społeczna kondycja przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce 1991, Warszawa 1991,
- Socjologia. Teoria i działanie (współautorzy: W. Kwaśniewicz, A. Kwilecki), Warszawa 1997,
- Socjologia organizacji (red.), Wrocław 1975,
- Przedsiębiorstwo przemysłowe. Studium socjologiczne Zakładów Przemysłu Metalowego „H. Cegielski”, Warszawa, Książka i Wiedza, 1964.
Przypisy
- Zasłużeni wykładowcy. pwsbia.edu.pl. [dostęp 08.04.2020 r.]
- Zmarł Kazimierz Doktór. olimpijski.pl. [dostęp 04.03.2016 r.]
- Kazimierz Doktór. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 03.03.2016 r.]
- Kadra Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów w Warszawie. [dostęp 15.11.2011 r.]
- Prof. Kazimierz Doktór, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.11.2011 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Szymon Matuszewski | Władysław Stróżewski | Benon Jelinowski | Georg Huth | Antoni Julian Mierzyński | Jerzy Parysek | Stefan Kurzawski | Lidia Prajer-Janczewska | Marian Kusza | Tadeusz Bartoś | Helena Cichowicz | Czesław Cierniewski | Stanisław Gibasiewicz | Hieronim ŁawniczakOceń: Kazimierz Doktór