Radosław Kląskała, urodzony 28 kwietnia 1971 roku w Krotoszynie, pełnił ważną rolę jako oficer w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W swoim wojskowym dorobku osiągnął stopień podpułkownika rezerwy.
Jego kariera wojskowa jest przykładem zaangażowania i poświęcenia dla kraju.
Wykształcenie
Radosław Kląskała uzyskał wykształcenie, które jest istotną częścią jego kariery zawodowej. W 1990 roku zakończył naukę w Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły średniej, jego aspiracje były nadal związane z wojskiem, co skłoniło go do podjęcia studiów I-go stopnia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
Na wydziale ogólnowojskowym w kierunku Dowodzenie Pododdziałami, który ukończył w 1994 roku, uzyskał tytuł inżyniera organizacji i zarządzania. Dzięki temu został awansowany na stopień podporucznika. Po zakończeniu studiów rozpoczął kolejny etap edukacji. W latach 2005–2007 brał udział w studiach II-go stopnia w Akademii Obrony Narodowej, na wydziale strategiczno-obronnym realizując kierunek Bezpieczeństwo Narodowe.
W latach 2012/2013 zaś ukończył studia podyplomowe w Akademii Techniczno-Humanistycznej, gdzie kształcił się na kierunku Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. W ramach swoich profesjonalnych działań, po odbyciu szkolenia oraz szkolenia aktualizującego w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, uzyskał i potwierdził uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej w latach 2012 i 2017.
Kariera zawodowa
Po zakończeniu studiów, Radosław Kląskała otrzymał przydział służbowy do 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego (JW 1328), który jest znany jako elitarne „czerwone berety”. W tej jednostce służył aż do 2005 roku, zdobywając doświadczenie na różnych stanowiskach dowódczych i sztabowych.
Po ukończeniu nauki na Akademii Obrony Narodowej, został przydzielony do 1 Pułku Specjalnego w Lublińcu (JW 4101). W wyniku przekształcenia jednostki, nastąpiło jej włączenie do Wojsk Specjalnych, co spowodowało zmianę nazwy na Jednostkę Wojskową Komandosów. Od 2007 do 2010 roku Radosław Kląskała pełnił tam funkcje dowódcze, obejmując stanowisko dowódcy sekcji oraz dowódcy grupy specjalnej w zespole bojowym.
Jego kariera zawodowa zakończyła się w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie (JW 4724), która była poprzedniczką Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Logistycznego Wojsk Specjalnych (JWDiZLWS). W tej jednostce przepracował końcowe lata swojej służby, w tym okresie od 2010 do 2013 roku, zajmując stanowisko szefa sekcji planowania szkolenia oraz zastępcy szefa szkolenia.
Po dniu 1 maja 2013 roku, Radosław Kląskała został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. W 2015 roku został mianowany do stopnia podpułkownika, co znacząco podkreśliło jego osiągnięcia oraz doświadczenie.
Kląskała wziął udział w licznych szkoleniach specjalistycznych oraz ćwiczeniach dowódczych, a także dowódczo-sztabowych, w tym między innymi w Bagram III oraz w międzynarodowych misjach, które odbywały się na Ukrainie, we Włoszech, w Czechach oraz w Turcji. Jego umiejętności potwierdza również ponad 200 wojskowych skoków spadochronowych, które oddał w trakcie swojej kariery. Dodatkowo, posiada tytuł i odznakę spadochronową wojsk włoskich, którą zdobył po ukończeniu szkolenia w 183 Regimencie Spadochronowym „Nembo” w Pistoia we Włoszech.
Misje wojskowe
W 2004 roku Radosław Kląskała uczestniczył w misji stabilizacyjnej OIF – Operacja Iraqi Freedom w Iraku, a konkretnie w Al Hilli. Był on częścią II zmiany PKW Irak i brał aktywny udział w obronie ratusza, znanego jako City Hall, w Karbali. Wówczas, jako porucznik, pełnił funkcję dowódcy 1. Plutonu 1. Kompanii 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej. Żołnierze bielskiego batalionu stacjonowali w Al-Hilli, w bazie o nazwie Camp Charlie, od trzech miesięcy przed tym pamiętnym wydarzeniem.
4 kwietnia 2004 roku, bielscy żołnierze zostali postawieni w stan gotowości, by zapobiec zajęciu ratusza oraz pobliskiego komisariatu, w którym znajdowało się więzienie. Bitwa ta została uznana za największą, w jakiej brali udział Polacy od czasów II wojny światowej, a co ciekawe, nie zginął tam ani jeden Polak. Mimo to, przez wiele lat historia obrony ratusza w Karbali była niemal całkowicie ignorowana w Polsce. Żołnierze, którzy stawili czoła tej walce, nie zostali uhonorowani żadnymi odznaczeniami.
Po upływie 11 lat od tych wydarzeń powstał film „Karbala”, który jednak nie oddaje w pełni rzeczywistych wydarzeń tamtych dni. Przedstawia on głównie żołnierzy z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy w rzeczywistości do walki dołączyli na sam koniec. W trakcie spotkania ze studentami na Uniwersytecie Opolskim, ppłk Kląskała odniósł się do tego filmu, komentując sprawę w sposób, który wyraża jego własne zaskoczenie: „Do dziś nie wiem, co odpowiedzieć kolegom z oddziału, którzy pytają mnie, jak to możliwe.”
Kolejnym ważnym okresem w karierze Radosława Kląskały była jego obecność w Afganistanie na przełomie lat 2008/2009, gdzie uczestniczył w misji stabilizacyjnej ISAF – International Security Assistance Force w Kandaharze, będąc przy tym częścią IV zmiany Sił Specjalnych.
Ukończone kursy i szkolenia
Radosław Kląskała ma za sobą szeregistotnych kursów i szkoleń, które mieszczą się w różnych obszarach działalności zawodowej. Poniżej znajduje się lista ukończonych szkoleń, która obrazuje jego zaangażowanie w rozwój kompetencji.
- 1995 – kurs przeszkolenia na desantowe spadochrony tunelowe,
- 1997 – kurs prawa konfliktów zbrojnych,
- 1998 – kurs języka angielskiego I-go stopnia,
- 2000 – kurs pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych,
- 2001 – kurs zamówień publicznych i przetargów,
- 2006 – kurs języka angielskiego II-go stopnia,
- 2007 – kurs BLS, AED, ILS,
- 2007 – kurs weryfikacyjny /selekcja/ do JW KOMANDOSÓW,
- 2010 – kurs w zakresie kontroli zarządczej,
- 2010-2012 – kursy w zakresie budowy, eksploatacji, naprawy, obsługi i konserwacji broni, uzbrojenia i sprzętu wojskowego,
- 2011 – kurs BLS, AED, ILS,
- 2012 – szkolenie SERE poziom A i B,
- 2012 – szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej,
- 2013 – kurs metodyki nauczania BHP,
- 2014 – kurs – kwalifikowany pracownik ochrony osób i mienia,
- 2014 – kurs kwalifikacyjny dla kandydatów na stanowiska służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego podpułkownika,
- 2016 – szkolenie z zakresu ochrony oraz przetwarzania danych osobowych,
- 2017 – szkolenie aktualizujące inspektorów ochrony przeciwpożarowej.
Te kursy i szkolenia odzwierciedlają jego dążenie do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz gotowość do działania w wymagających sytuacjach.
Odznaczenia
Radosław Kląskała zdobył szereg istotnych odznaczeń, które odzwierciedlają jego wkład i poświęcenie w służbie wojskowej. Poniżej przedstawiono listę wyróżnień, które mu przyznano:
- Gwiazda Iraku,
- Gwiazda Afganistanu,
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości,
- Brązowy i Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy i Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku,
- Medal NATO,
- Odznaka Honorowa Wojsk Specjalnych.
Przypisy
- Redakcja, Ppłk Radosław Kląskała: Obrona Karbali – bitwa długo ściśle tajna [online], nto.pl, 26.02.2016 r. [dostęp 23.03.2019 r.]
- ..:: Oficjalna strona Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca PKW Afganistan :: Aktualności ::.. [online], isaf.wp.mil.pl [dostęp 23.03.2019 r.]
- Jednostka Wojskowa NIL – Zadania [online], nil.wp.mil.pl [dostęp 30.03.2019 r.]
- Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW – Zadania [online], jwk.wp.mil.pl [dostęp 30.03.2019 r.]
- AgataA. Jabłońska, Piekło Allaha [online], WPROST.pl, 02.05.2004 r. [dostęp 23.03.2019 r.]
- ..:: :: Historia batalionu-Tradycje i symbolika ::.. [online], 18bpd.wp.mil.pl [dostęp 30.03.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Paweł Bielawny | Wiesław Marszałek | Melitta Schenk Gräfin von Stauffenberg | Albin Walenty Rak | Karol Świnarski | Marian Langiewicz | Wawrzyniec MazanyOceń: Radosław Kląskała